ابزار وبمستر

درود بر شما،شادمانی زندگی شما آرمان ما است"دَر ِمهر (آتشکده)) "

زندگی شوق رسیدن به همان فردایی است، که نخواهد آمد تو نه در دیروزی، و نه در فردایی ظرف امروز، پر از بودن توست

به نام پرودگار یگانه زرتشت بر انگیخته شد تا با الهام اهورایی ، آیین راستی را در پرتو روشنایی گسترش دهد. گات ها –سرود-43 –بند 12 کسانی به رسایی و جاودانگی می رسند که به ندای وجدان خویش گوش فرا دهند .گات ها –سرود 45 –بند5 اهورا مزدا ، بهترین پاداش را به کسانی ارزانی می دارد که در انجام کار نیک کوشش کنند . گات ها –سرود 28 –بند 4 از خداوند یاری گرفته ، با ابزار منش نیک و به دور از پندار های نادرست به سرچشمه های دانایی برسیم . گاتها–سرود 30-بند 9 راستکار همان همان دانایی است که اندیشه خود را در گفتار بیان میکند و در کردار انجام می دهد . گات ها –سرود 31 – بند 12 هر گاه انسان به راستی روی آورد ،جلوه عشق و منش نیک بر او آشکار خواهد شد . گات ها –سرود 31-بند 17 به سخنان کسی گوش دهیم که اندیشه اش بر پایه راستی و آموزشهایش سود رسان است .گات ها –سرود 31-بند 19 اندیشه ،گفتار و کردار نیک ،ابزار مناسبی برای راهنمایی دروغکاران به راه راست است . گات ها –سرود 33-بند2 سرود گوی راست کرداری که از زیور دانش آراسته گردد دوست پروردگار است .گات ها سرود 33-بند 6 سخنان خود را در پرتو راستی و منش پاک بر زبان آورید تا همه به جان گوش کنند .گات ها –سرود 33-بند 7 پاداش نیک اهورایی برای کسانی است که با منش نیک کار می کنند و راستی را گسترش می دهند .گات ها –سرود 34-بند 14 در پرتو اندیشه پاک و راستی ،نیروی اهورایی را در ک کنیم و از زندگی درازی برخور دار شویم / گات ها –سرود 28-بند 6 بهترین نیکی به دانایی می رسد که راه راست و درست زندگی را برای رستگاری به دیگران می آموزد . گات ها –سرود 43-بند 3 جانفشانی برای نابودی دروغ و پیشرفت راستی از ارزش های انسانی است .گات ها سرود 46 –بند 4 خداوند در پرتو شهریاری و مهر خویش به نیک کاران رسایی و جاودانگی می بخشد . گات ها سرود 47-بند 1 چون می خواهیم به پروردگار نزدیک شویم ،پس نیک اندیشی و راستی را بر گزینیم . گات ها –سرود 34-بند 5 گفتارمان بر اساس نیک اندیشی و کردارمان در پرتو مهر و ایمان انجام شود . گات ها –سرود 47-بند 3 وقتی مردم به منش پاک روی آورند ، آرامش و ایمان در جهان شادی آفرین گسترش می یابد . گات ها –سرود 47-بند3 نیکو ترین بخشایش اهورایی به انسان ، رسایی و آرامش و پیوستگی به راستی است . گات ها –سرود 49-بند8 کسی در پرتو راستی و روشنایی به سر می برد که در پی آبادی و شادی جهان باشد .گات ها –سرود 50-بند2 کسی به سر چشمه حقیقت خواهد رسید که در پرتو راستی ، از منش نیک و نیروی معنوی یاری بگیرد. گات ها –سرود 50-بند 3 اندیشه تان پاک باشد تا در هنجار هستی ، بخشایشی نیک به شما پیشکش گردد.گات ها سرود 28-بند7 در راه گسترش آیین راستی و خرد ،تنو جان انسان پیشکشی بی ارزش است .گات ها سرود 33-بند14 خردمندی و دل آگاهی انسان را به شناخت مزدا و سرچشمه راستی نزدیک می کند . گات ها – سرود 33-بند 9 .

تصویر ثابت

آتشکده
آتشکده ری

آتشکده ری نماد هنر ایران
جام جم آنلاین: هنگام عبور از جاده ورامین به ری درست در مقابل روستای قلعه نو بر فراز تپه ای به ارتفاع 18 متر پایه های برجای مانده یک بنای چهار طاقی از آتشکده ری متعلق به عصر ساسانی به قدمت یک هزار و 800 سال توجه هر بیننده ای را جلب می کند.

یک باستان شناس و استاد دانشگاه درباره این اثر تاریخی گفت: این بنای قدیمی بقایای آتشکده بزرگ ری و یکی از مهمترین آتشکده های پیش از اسلام است که به روایت تاریخ طبری، قدیمی ترین از این نوع می باشد.

رضا نوری شادمهانی افزود: آتشکده در دین زرتشت در حکم معابد در مذاهب دیگر بوده و زرتشتیان در شهرهای مهم خود آتشکده ای می ساختند و در آنجا آتش مقدس را روشن نگه می داشتند .

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی که اجدادش مغ‌های آتشکده و معبد آناهیتای استخر بودند و خود نیز از این آتشکده برخاسته بود توجه ویژه ای به مذهب از خود نشان داد و به همین علت می توان نقش مذهب را در آثار هنری و معماری ساسانیان و همچنین در توجه شان به آتشکده ها و کاخهای آنها مشاهده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در هر دوره تاریخی شاهد آن هستیم که بعضی از هنرها پیشرفتهای زیادی کرده اند که هنرگچ بری و حجاری نقش برجسته صخره ای در عصر ساسانی شکوه زیادی پیدا کرد.

شادمهانی گفت: می توان نمونه گچ بری های این دوره را در آتشکده ری و آثار به دست آمده از چال ترخان ری که هم اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می شود، مشاهده کرد.

شهر ری به عنوان مهمترین کانون تحولات تاریخ و فرهنگی فلات مرکزی ایران با پیشینه ای بالغ بر 8000 سال ، یکی از قطب‌های مهم باستانشناسی درتاریخ، فرهنگ و تمدن سرزمین ایران می باشد و تاکنون 200 آثار تاریخی در این شهرستان شناسایی شده که از بین این تعداد، 34 اثر به ثبت ملی رسیده است.(ایرنا)