ابزار وبمستر

درود بر شما،شادمانی زندگی شما آرمان ما است"دَر ِمهر (آتشکده)) "

زندگی شوق رسیدن به همان فردایی است، که نخواهد آمد تو نه در دیروزی، و نه در فردایی ظرف امروز، پر از بودن توست

به نام پرودگار یگانه زرتشت بر انگیخته شد تا با الهام اهورایی ، آیین راستی را در پرتو روشنایی گسترش دهد. گات ها –سرود-43 –بند 12 کسانی به رسایی و جاودانگی می رسند که به ندای وجدان خویش گوش فرا دهند .گات ها –سرود 45 –بند5 اهورا مزدا ، بهترین پاداش را به کسانی ارزانی می دارد که در انجام کار نیک کوشش کنند . گات ها –سرود 28 –بند 4 از خداوند یاری گرفته ، با ابزار منش نیک و به دور از پندار های نادرست به سرچشمه های دانایی برسیم . گاتها–سرود 30-بند 9 راستکار همان همان دانایی است که اندیشه خود را در گفتار بیان میکند و در کردار انجام می دهد . گات ها –سرود 31 – بند 12 هر گاه انسان به راستی روی آورد ،جلوه عشق و منش نیک بر او آشکار خواهد شد . گات ها –سرود 31-بند 17 به سخنان کسی گوش دهیم که اندیشه اش بر پایه راستی و آموزشهایش سود رسان است .گات ها –سرود 31-بند 19 اندیشه ،گفتار و کردار نیک ،ابزار مناسبی برای راهنمایی دروغکاران به راه راست است . گات ها –سرود 33-بند2 سرود گوی راست کرداری که از زیور دانش آراسته گردد دوست پروردگار است .گات ها سرود 33-بند 6 سخنان خود را در پرتو راستی و منش پاک بر زبان آورید تا همه به جان گوش کنند .گات ها –سرود 33-بند 7 پاداش نیک اهورایی برای کسانی است که با منش نیک کار می کنند و راستی را گسترش می دهند .گات ها –سرود 34-بند 14 در پرتو اندیشه پاک و راستی ،نیروی اهورایی را در ک کنیم و از زندگی درازی برخور دار شویم / گات ها –سرود 28-بند 6 بهترین نیکی به دانایی می رسد که راه راست و درست زندگی را برای رستگاری به دیگران می آموزد . گات ها –سرود 43-بند 3 جانفشانی برای نابودی دروغ و پیشرفت راستی از ارزش های انسانی است .گات ها سرود 46 –بند 4 خداوند در پرتو شهریاری و مهر خویش به نیک کاران رسایی و جاودانگی می بخشد . گات ها سرود 47-بند 1 چون می خواهیم به پروردگار نزدیک شویم ،پس نیک اندیشی و راستی را بر گزینیم . گات ها –سرود 34-بند 5 گفتارمان بر اساس نیک اندیشی و کردارمان در پرتو مهر و ایمان انجام شود . گات ها –سرود 47-بند 3 وقتی مردم به منش پاک روی آورند ، آرامش و ایمان در جهان شادی آفرین گسترش می یابد . گات ها –سرود 47-بند3 نیکو ترین بخشایش اهورایی به انسان ، رسایی و آرامش و پیوستگی به راستی است . گات ها –سرود 49-بند8 کسی در پرتو راستی و روشنایی به سر می برد که در پی آبادی و شادی جهان باشد .گات ها –سرود 50-بند2 کسی به سر چشمه حقیقت خواهد رسید که در پرتو راستی ، از منش نیک و نیروی معنوی یاری بگیرد. گات ها –سرود 50-بند 3 اندیشه تان پاک باشد تا در هنجار هستی ، بخشایشی نیک به شما پیشکش گردد.گات ها سرود 28-بند7 در راه گسترش آیین راستی و خرد ،تنو جان انسان پیشکشی بی ارزش است .گات ها سرود 33-بند14 خردمندی و دل آگاهی انسان را به شناخت مزدا و سرچشمه راستی نزدیک می کند . گات ها – سرود 33-بند 9 .

تصویر ثابت

آتشکده
گیو،گشتاست،انوشیروان
گیو،گشتاست،انوشیروان از گذشته تا حال
ماندانا میرابی   
برگرفته برساد
یک دبستان یک راهنمایی و یک دبیرستان در یک کوچه، با نامهایی متفاوت تر از مدارس دیگر تهران، زمان تعطیلی این مدارس، تعداد دانش اموزان مانند سابق زیاد نیست و دانش اموزانی که با هم دری صحبت می کنند یا سوار سرویس می شوند بسیار کمتر از سالهای گذشته است که شاید دلیل اصلی کاهش تعداد دانش اموزان زرتشتی در این مدارس، پایین آمدن سطح کیفیت آموزشی است. و همین موضوع باعث شده تا افراد دلسوز جامعه و مسئولین بیشتر در مورد این مدارس بیاندیشند و با ارایه راهکارها و ایجاد تغییرات گامهای اولیه را برای بالا بردن کیفیت آموزشی بردارند.

دبستان گیو

زمانی که وارد دبستان گیو می شوی ساختمان و حیاط بزرگ آن چشم نوازی می کند این دبستان علاوه بر آن که داری ساختمان بزرگ و نمای زیبایی است که کمتر دبستانی از آن برخوردار است دارای سابقه ای درخشان در آموزش و پرورش دختران این سرزمین است که تاریخچه آن گواهی بر این ادعاست. در سال 1292 خورشیدی دو بانوی خیرخواه به نام سونابائی و زربائی دوباش به یاد برادر ناکامشان ایرج در زمینی که متعلق به انجمن زرتشتیان تهران بود ساختمانی را ساختند و بدین ترتیب دبستان ایرج تاسیس گردید. این نکته را نیز باید یاد آور شد که مرحوم ارباب کیخسرو شاهرخ در امر تاسیس و بنای این دبستان زحمت زیادی کشید و در این امر خیر شریک بود. ولی چون ساختمان این دبستان مطابق اصول مدرسه سازی و بهداشتی نبود و علاوه بر این جای کافی نیز نداشت، بانیان، پس از ان که از طریق انجمن زرتشتیان تهران از این موضوع آگهی یافتند، حاضر به تجدید بنا نشدند، در نتیجه ارباب رستم گیو، رئیس انجمن زرتشتیان تهران و نیک اندیش خوشنام زرتشتی یک دبستان نو بنیاد را ساخت که در اردیبهشت 1327 طی یک جشن باشکوه که در سالن دبستان گیو برگزار گردید، بنام دبستان گیو افتتاح شد.

دبستان گیو

بنای دبستان گیو کاملا مطابق اسلوب صحیح و مدرن ساخته شد و مخصوصا در یک نقطه ساکت و آرام بنا گردید اما متاسفانه امروزه آن منطقه به دلیل ساخت ساختمانهای مختلف به ارامی گذشته نیست. ساختمان این دبستان دارای سه طبقه و هشت کلاس بزرگ و وسیع که تمام ان ها با اصول صحیح ساختمانی ساخته شده بود و علاوه بر کلاس های مزبور داری یک سالن مجهز نمایش و سینما- سالن بازی - سالن ناهار خوری و سالن کارهای دستی بوده است و کلیه دانش اموزان زیر نظر مربیان کار ازموده و مطابق آخرین برنامه مصوبه وزارت فرهنگ و تربیت آموزش می دیدند. مدیریت این دبستان تا سال 1316 با خانم عفت الملوک سمعیان و از ان به بعد تا سال 1321با خانم فخرالملوک اسمعیل بیگی بود و بعد از ان خانم اختر معدلی به مدیریت دبستان منصوب شد و تا سال 1330 در این دبستان مشغول خدمت بود. بعد از وی خانم قبادی که مقام نظامت را به عهده داشت مدیر مدرسه شد.

دبستان گیو

دبستان گیو نیز مانند سایر آموزشگاهای زرتشتیان تهران یکی از بهترین مدارس پایتخت بشمار می رفت و در طی آن سالها تعداد قبولی دانش آموزان در امتحانات صد در صد بوده است. در دبستان گیو سازمان شیر و خورشید تاسیس می شود و دو سه سال بعد از تاسیس ان، عده ای از دانش اموزان به سرپرستی خانم امیر حسینی تصمیم می گیرند علاوه بر این که شعار خودشان در زندگی دستگیری و کمک به ضعیفان باشد، این حس را نیز در دیگر مردم به خصوص طبقه دانش آموز هم ایجاد نمایند و خوشیختانه در این کار موفق بودند و سازمان شیر و خورشید دبستان گیو در ان زمان کمک های بسیاری را به نیازمندان انجام داده است.

دبستان گیو

دختران دیروز که مادران امروز هستند فرزندان خود را در این دبستان ثبت نام می کنند و زمانی که وارد مدرسه می شوند تمام خاطرات گذشته تداعی می شود. هر چند بخشهایی حذف شده است و تغییرات زیادی را می توان دید اما کلاسهای آموزش رایانه، آزمایشگاهای مجهز و کتابخانه ای با بیش از 5000 جلد کتاب به چشم می خورد. باسازی سالن گیو و نیمکت های ان امسال به همت خانواده زرتشتی انجام شده است که به زیبایی این سالن افزوده است. زمانی که لیست شاگرد اولیها را می بینیم هر کلاس بالای 20 نفر معدل بیست دارد که جای بسی خوشحالی است. یکی از گلایه هاایی که دانش اموزان زرتشتی دارند این است که برای استفاده از سرویس نمی توانند از کلاسهای فوق برنامه استفاده کنند که امید است انجمن تهران این مشکل را برطرف کند و در چند سال اخیر از حدود 250 نفر دانش اموز این دبستان کمتر از نیم یعنی حدود 100 تا 110 نفر زرتشتی بوده اند.

دبستان گیو

مدرسه راهنمایی گشتاسب

وارد مدرسه راهنمایی گشتاسب که می شوی ساختمانی نوسازتر اما کوچکتر از دو مدرسه دیگر دارد روی سنگی کوچک روی دیوار در راهروی طبقه اول نوشته است منوچهر گشتاسب فلفلی به نامگانه پدرش گشتاسب فلفلی بر روی زمین انجمن این مدرسه را بنا نهاد و تاریخ سنگ نوشته برابر است با روز اورمزد از ماه شهریور 1373. دانش اموزی که در همان سالها در این مدرسه درس خوانده است وارد مدرسه که می شود تغییر چندانی را حس نمی کند و حتی اگر یادگاری بر روی میز و نیمکت های کلاس نوشته باشد می تواند با کمی گشتن پیدا کند

راهنمایی گشتاسب

کنار اتاق مدیریت روی برد، لیستی از اسامی دانش اموزان در هر پایه نوشته شده است که معدل همه ی انها 19 به بالا است. تعدادشان زیاد است کنجکاو می شوم، از مدیر مدرسه سئوال می کنم، او می گوید از 208 نفر دانش آموز این مدرسه 122 نفر معدل بالای 19 دارند.

راهنمایی گشتاسب

قرار بود دو تغییر در مدرسه راهنمایی کشتاسب و دبستان گیو بیفتد که نیفتاد یکی از این تغییرات خاص شدن این دو مدرسه بود اما چون در نیت نامه انها نوشته شده بود، این مدارس برای تمام دانش اموزان ایران است این کار امکان پذیر نبود قبل از ان نیز تصمیم بر ان شده بود که مدرسه را هیات امنایی کنند، اما به دلیل این که اعضای هیات امنا از طرف اموزش و پرورش اعلام شد و هیچ کدام از اعضا زرتشتی نبودند، انجمن زرتشتیان تهران با این کار موافقت نکرد. از جمله امکاناتی که در این سالها در اختیار مدرسه راهنمایی گشتاسب قرار گرفته است، اسفالت حیاط مدرسه، نصب وسایل ورزشی در حیاط و ایزوگام پشت بام مدرسه توسط شهرداری، خرید پروژکتور و دستگاه کپی با کمک هزینه انجمن بوده است.

راهنمایی گشتاسب

وقتی لیست کلاس اولی ها را نگاه می کنی تنها 17 نفر دانش آموز زرتشتی در این پایه ثبت نام کرده اند و سال به سال نیز از تعداد آنها کاسته می شود.

راهنمایی گشتاسب

دبیرستان انوشیروان دادگر

دبیرستان انوشیروان، دارای بنای زیبا و باشکوهی است پیشینه ای درخشان در پرورش دختران این سرزمین دارد اما امروزه... شاید دانستن تاریخچه ای کوتاه از دبیرستان خالی از لطف نباشد. در خیابان شاهرضا قدیم عمارتی بزرگ و زیبا به همت بانویی خیرخواه بنا گردید، بانو «راتن بامجی تاتا» فرزند روانشاد «انوشیروان جی راتن جی تاتا». وی یکی از زنان پاک سرشت و پاک نهاد زرتشتی بود که به پیروی از گفته های پیامبر بزرگ و اجدادش با این عمل خیر وسیله تربیت هزاران دختر ایرانی را فراهم ساخت.

دبیرستان انوشیروان

در این دبیرستان به دختران دانش اموز فقط دروس معمولی را یاد نمی دادند بلکه درس زندگی در اجتماع هم چنین دروس عملی از قبیل خیاطی، آشپزی، کارهای دستی، نقاشی و موسیقی نیز می اموختند.
نام نویسی در این دبیرستان بسیار سخت بود در آن زمان ها هنوز امرداد ماه پایان نیافته بود، که دفتر انوشیروان دادگر شاهد ازدحام زیادی از پدران و مادران بود در حالی که با فرزند خود همراه بودند و تلاش می کردند نام فرزندشان را بنویسند، اما تنها کسی می توانست در این دبیرستان نام نویسی کند که دارای تربیت صحیح خانوادگی بوده و علاوه بر ان شرایط زیر در آنان وجود می داشت:
1. آلوده به خوی ناپسند نباشد چون در غیر این صورت دبیرستان حق دارد ولو در اواسط سال تحصیلی هم باشد ایشان را از دبیرستان اخراج کند
2. با کمال سادگی و لباس مخصوص دبیرستان تمام دوره دبیرستان را بگذراند و هر نوع زینت آلات که به سر و دست و گوش داشته باشند از آنان گرفته خواهد شد و هم چنین پوشیدن جوراب کوتاه از هر نوع و هر قسم که باشد مطلقا ممنوع بوده است.
3. در دبیرستان صحبت ها و تبلیغ های سیاسی و مذهبی ممنوع بوده است.
4. هر نوع تماس دانش اموز با دبیران از قبیل گردش، سینما، پیک نیک و مهمانی مطلقا ممنوع بوده است.
5. در تمام دوران تحصیل دانش اموز موظف بوده است که از مقررات و دستورات دبیرستان اطاعت کرده و چنان چه سرپیچی می کرد از دبیرستان اخراج می شد.
6. دانش اموزان در محیط دبیرستان و یا خارج از ان که در دسترس دبیرستان است باید شئون دانش اموزی خود را حفظ نمایند و از هر جهت مودب و معقول باشند.
این مقرارتی بود که در زمان پیش از انقلاب هر دانش اموز با امضای ان باید انها را اجرا می کرد در غیر این صورت دبیرستان می توانست شخص را اخراج کند.

دبیرستان انوشیروان

زمانی که به وسایل و آثار قدیمی دبیرستان انوشیروان نگاه می کنیم، نشریه «دختر امروز» را می توان ورق زد و عکسهایی از اعضای شیر و خورشید انوشیروان دادگر که تحت سرپرستی فخری امیر حسینی شکل گرفته را دید. شیرو خورشید انوشیروان هر ساله 30 عضو فعال از دانش اموزان داشته. گروه شیرو خورشید دبیرستان از صمیم قلب در راه خیر و دستگیری نیازمندان کوشا بود و علاوه بر پرداخت پول از کارهای دستی و دستبافهای خود دانش اموزان، به کودکان بی بضاعت کمک می کردند.

دبیرستان انوشیروان

دبیرستان انوشیروان چون یکی از بهترین دبیرستان های ایران در ان زمان بود مدیرانی بسیار لایق را به خود دیده است، از جمله مدیران بسیار با تجربه و موفق ان زمان خانم ژولیا گورکیان بوده است.
امروزه زمانی به بنای دبیرستان می نگری شکوه ان را می بینی و انقدر زیباست که از اثار ثبت شده میراث ملی است اما دیگر از بهترین دبیرستان های ایران نیست.
دانش آموزان این دبیرستان از مدیر مدرسه که سالیان سال بود این سمت را در اختیار داشت گله داشتند. اما خوشبختانه با پیگیری های مسئولین جامعه، در سال تحصیلی جدید مدیریت دبیرستان انوشیروان تغییر کرد و سکان آن به شهناز منوچهریان داده شد. با نگاهی به پیشینه کاری ایشان می توان دید سابقه کاری خوبی دارند و از مهمترین اهداف و برنامه او بالا بردن کیفیت آموزشی است و از ان جا که یکی از دلایل ضعف این دبیرستان وجود برخی دبیران نالایق است، وی تصمیم دارد برای برطرف کردن این ضعف برخی از دبیران این دبیرستان را نیز تغییر دهد. تابستان امسال در پایه دوم رشته علوم انسانی ثبت نامی صورت نگرفت و در سال های آینده این رشته حذف خواهد شد.

دبیرستان انوشیروان

دانش آموزان زرتشتی این دبیرستان علاوه بر نگرانی در مورد ضعف های آموزشی این مدرسه، مشکل دیگری هم دارند و آن توهین به دین و آیین آنها از سوی دیگر دانش آموزان است که باعث رنجش خاطر آنها می شود و دلگیر می شوند.
بالا بردن کیفیت آموزشی مهمترین برنامه محوری این دبیرستان است که این گام با همراهی اولیا و دانش اموزان محقق خواهد شد. چشم به راه می مانیم که باز پس از مدت ها فارغ التحصیلان دبیرستان انوشیروان دادگر، با افتخار از این دبیرستان یاد کنند و موفقیت هایشان را مدیون تحصیل در ان بدانند.